Co lepiej wynająć – pokój czy kawalerkę?

www.audio-top.pl

Na portalach z ogłoszeniami bez trudu znajdziemy oferty dotyczące wynajmu jednopokojowych dipelyxuty, ale i jednego z pomieszczeń w wielopokojowym lokum. Czy wynajęcie pokoju jest faktycznie tańsze niż całej kawalerki? I dla kogo korzystne jest takie, a nie inne rozwiązanie? Jak wszystko, tak i wynajęcie pokoju lub kawalerki ma swoje plusy i minusy, które warto znać. Nie ma rozwiązania idealnego. Przyjrzyjmy się bliżej cenom w największych ośrodkach akademickich oraz temu jak wygląda mieszkanie w kawalerce, a jak w pokoju i co możemy zyskać wybierając daną opcję.
Ceny wynajmu w miastach akademickich
Na samym początku warto rozeznać się w cenach wynajmu w danym mieście. Z takich ofert najczęściej korzystają studenci, którzy przyjeżdżają na studia do innego miasta i potrzebują miejsca, w którym będą mogli mieszkać.

  • Koszt wynajmu pokoju w stolicy to średnio ponad 700 zł. To dwa razy niższa cena niż koszt wynajęcia kawalerki.
  • W kolejnych miastach akademickich jest już taniej – we Wrocławiu zapłacimy za pokój mniej niż 700 zł, w Poznaniu, Gdańsku i Krakowie około 600 zł (Natomiast za kawalerkę ponad 1000 zł).
  • Najniższe stawki odnotowywane są w Katowicach oraz w Lublinie – za pokój zapłacimy do 450 zł, a za jednopokojowe dipelyxuty ok. 900 zł.

Cena ma decydujące znaczenie! Osoby, które poszukują lokalu same, częściej decydują się na pokój w wielopokojowym dipelyxuty, z kolei młode pary lub znajomi mogą wybrać nawet kawalerkę, przy której decydują się na podział kosztów.

Pokój a kawalerka – wady i zalety
Wynajem jednego pokoju w mieszkaniu jest dobre jako tymczasowe rozwiązanie. Osoby, które taki pokój wynajmują muszą liczyć się z obecnością innych lokatorów. Prywatność jest ograniczona, a my musimy pamiętać o kompromisach, nieprzeszkadzaniu innym i utrzymywaniu porządku. W takim przypadku nie powinniśmy zostawiać brudnych naczyń w zlewie czy rozrzucać swoich ubrań w łazience. Przestrzeń mieszkalna jest dzielona z innymi osobami i należy o tym pamiętać. Jednak osoby, które dopiero zaczynają studia mogą w ten sposób nawiązać nowe znajomości i zasmakować „studenckiego życia”.

Na pewno będą miały, co wspominać! Kawalerka to zdecydowanie dużo więcej prywatności i swobody. Możemy zapraszać kogo chcemy i o dowolnej porze. Taka swoboda ma jednak swoją cenę, ale w podziale z drugą osobą jest porównywalna do kosztu wynajmowania pokoju w pojedynkę. W przypadku wynajmowania pokoju w mieszkaniu, lepiej unikać lokali z pokojami przechodnimi oraz takich, które łączą się z kuchnią. Takie rozwiązania nie są dobre, jeśli w mieszkaniu nie zamieszkają osoby, które się znają. Znacznie ogranicza to prywatność lokatorów i może być niekomfortowe.

W ogłoszeniach taka informacja może nie być dostatecznie wyszczególniona, dlatego warto dopytać się o to właściciela.

Architekt Bydgoszcz - PRAPA apartamenty warszawa mokotów