Hematologia pozwala lepiej poznać krew

www.efs.net.pl

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele o naszym zdrowiu może nam powiedzieć krew. A tak naprawdę wystarczy podstawowe badanie, jakim jest morfologia, aby lekarz mógł powiedzieć, czego mamy za mało, czego za dużo. Co więcej, może się okazać, że nieprawidłowe wyniki krwi, będą mogły być wskazówką do poważniejszych problemów zdrowotnych, które się u nas pojawiły. A jeśli okaże się, że wyniki krwi będą bardzo złe, to wówczas zostaniemy skierowani do hematologa.

On nam powie więcej

Hematolog to osoba, która o krwi wie wszystko, to specjalista w tym zakresie.

Dlatego właśnie, to do niego skieruje nas lekarz rodzinny, jeśli okaże się, że nasze wyniki krwi znacznie odbiegają od przyjętej normy. Może się okazać, że dzięki osiągnięciom jakimi może się pochwalić hematologia, będziemy mieli wykrytą białaczkę limfatyczną, albo niedokrwistość. To oznacza, że im większa będzie wiedza hematologa na temat naszych problemów z krwią, tym większa będzie szansa, że będzie on w stanie nam pomóc, bo będzie mógł dobrać dla nas odpowiednie leki. Jednak żeby to leczenie było skuteczne, a diagnoza trafna, powinniśmy mu także powiedzieć o innych problemach, które u siebie zauważyliśmy. Takich jak np.

łamanie się paznokci czy notoryczne osłabienie. Wówczas szanse na to, że diagnoza będzie słuszna, znacznie wzrosną.

Cały czas się rozwija

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że hematologia jest stosunkowo nową dziedziną medycyny. To oznacza, że choć już sporo wiemy i potrafimy te informacje odpowiednio wykorzystać, to jednak cały czas trwają badania, które mają nam o tej krwi powiedzieć jeszcze więcej. Hematologia cały czas się rozwija i warto ten rozwój wspierać, bo jak się okazuje, z tego co pokazują nam wyniki krwi, można bardzo wiele wyczytać na temat naszego organizmu i tego co się z nim dzieje.

Dlatego też, jeśli lekarz rodzinny zaleci nam spotkanie z hematologiem, to powinniśmy się na nie zgodzić i jak najszybciej zapisać. To jest właśnie specjalista, który najlepiej zna krew i najwięcej będzie mógł nam powiedzieć o naszym zdrowiu, właśnie na jej podstawie. Coraz więcej schorzeń może być zdiagnozowanych i leczonych przez hematologa. To ważne, ponieważ w niektórych przypadkach nie ma czasu na zwlekanie, im szybciej podejmiemy odpowiednie leczenie, tym szybciej będziemy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania. Krew jest cenna, wiele może nam powiedzieć, ale też wiele dobrego robi w naszym organizmie.

Tylko pilnując jej parametrów, możemy mieć pewność, że będziemy zdrowi.

dźwigi używane