Zapalenie mięśnia sercowego

Stany zapalne często kojarzymy z przejściowymi, nieco uciążliwymi dolegliwościami. Niemniej w przypadku serca są one niezwykle niebezpieczne i nierzadko powodują poważne problemy zdrowotne, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Z tego powodu warto zapoznać się z wszystkimi czynnikami, które powodują zapalenie mięśnia sercowego. W momencie wykrycia objawów wskazujących na zapalenie, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty.

Czym charakteryzuje się zapalenie mięśnia sercowego? Proces zapalny ma swój początek w infekcji bakteryjnej lub wirusowej. W krytycznej sytuacji odczuwamy niewydolność serca, a także czujemy ostre kłucie w klatce piersiowej. Zapalenie mięśnia sercowego najczęściej jest odnotowywane wśród osób, których odporność jest osłabiona i przez to bardziej są narażone na zakażenia i infekcje. Warto wspomnieć, że z powodu tego rodzaju zapalenia na nagłą śmierć narażonych jest bardzo wiele osób młodych.

Jakie są inne przyczyny zapalenia mięśnia sercowego? Poza infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi, pasożytniczymi czy grzybiczymi, wyróżniamy także niewłaściwe reakcje immunologiczne tj. alergiczne, autoantygenowe oraz reakcję na odrzut przeszczepionego serca. Należy także pamiętać o tym, iż przyczyną mogą być niewłaściwe leki, substancje toksyczne (np. arsen, jad żmii, tlenek węgla) oraz metale ciężkie.

Ostatnią grupą czynników powodujących zapalenie mięśnia sercowego są wypadki takie jak chociażby porażenie prądem lub nadmierne promieniowanie.

domowykomfort.pl